Vertikutace

Jedním z nezbytných úkonů údržby trávníku je vertikutace. Slovo vertikutace pochází z angličtiny a znamená doslova vertikální řez (vertical cut). Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva nazývaná travní plsť a může být i několik centimetrů silná. Zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Vašemu trávníku hrozí udušení. Silná a nepropustná vrstva travní plsti zapříčiňuje mělké zakořenění trávníku – kořenový systém nezakoření do hloubky, ale rozrůstá se do plochy ve vrstvě travní plsti. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá, protože kořeny nedosáhnou na vláhu ve větší hloubce. Travní plsť také vytváří příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění.

vertikutace_nakresJak pracuje vertikutátor

Všechny druhy vertikutátorů jsou vybaveny ostrými noži, které odstraňují nežádoucí plsť z trávníku. Nože se zařezávají svisle do travního drnu, kde vytrhávají travní plst a mech z trávníku. Vertikutační nože musí mít těsný odstup, aby se vrstva plsti rozřezala a aby se odumřelé rostliny mohly z drnu odstranit. Díky vertikutačním nožům přesekáme i travní výběžky a tím podporujeme růst nových výhonků. Po vertikutaci trávník lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch a nic již nebrání látkové výměně. Odstraněná plsť je vyhazována do koše (příslušenství vertikutátoru).

Hlavní zásady provedení vertikutace

Před provedením trávník posekáme na výšku 3-4 cm. Za normálních okolností nepřekračujeme hloubku vertikutace 2 – 3 mm. Po vertikutaci je vhodné trávník přihnojit. Na silně prořídlých plochách můžeme vertikutační nože nastavit hlouběji a do narušeného povrchu půdy provést dosev trávníku, spojený se zapískováním. Příliš častá vertikutace může způsobit více škody než užitku.

vertikutace_vertikutator_zeleny

Období vertikutace

Vertikutaci trávníku se provádí minimálně dvakrát do roka. První vertikutační období je na přelomu března a dubna, druhé období začíná koncem srpna a trvá až do konce září.

Vyvarujte se základních chyb

Velmi důležité je správně nastavit výšku nožů, a to tak, abychom trávník nařízli maximálně do hloubky 2-3 mm, jinak by mohlo dojít k poškození kořenového systému samotných rostlin. Vertikutaci si musíme naplánovat v závislosti na počasí a proto s vertikutátorem můžeme pracovat asi 2 dny po posledním dešti.

Již od 500,- Kč