Půjčovna zahradní techniky

vertikutace_vertikutator_zelenyVertikutace

Jedním z nezbytných úkonů údržby trávníku je vertikutace. Slovo vertikutace pochází z angličtiny a znamená doslova vertikální řez (vertical cut). Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva nazývaná travní plsť a může být i několik centimetrů silná. Zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Vašemu trávníku hrozí udušení. Silná a nepropustná vrstva travní plsti zapříčiňuje mělké zakořenění trávníku – kořenový systém nezakoření do hloubky, ale rozrůstá se do plochy ve vrstvě travní plsti. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá, protože kořeny nedosáhnou na vláhu ve větší hloubce.

chci pujčit

[top]

 stříhání plotuNůžky na živý plot

Stálozelené a jehličnaté ploty stříháme 1x ročně, nejlépe začátkem června
Ploty z opadavých listnáčů stříháme 2x ročně v období vegetačního klidu, obvykle v březnu a v říjnu
Mladé ploty zkracujeme o polovinu délky přírůstků, u dorůstajících plotů vždy o 10 cm výš, než při posledním střihu.
Vzhledem k úhlu ostří nožů stříhají nůžky optimálně jen když je vedeme vůči rovině střihu pod úhlem 15 o. Začínáme zástřihem na výšku po „hřbetu“ plotu a tomu pomáhá motouz napnutý asi 5 cm pod rovinou střihu mezi kolíky na obou koncích plotu.
Stříháme obloukovitými pohyby, u dlouhého plotu začínáme

Chci si pujčit

[top]

křovinořezKřovinořez

Většina zahrádkářů, chatařů a chalupářů sahá raději po strunové sekačce v domnění, že křovinořez příliš nevyužije, ovšem opak je pravdou. Křovinořez si totiž poradí s vysokou trávou i s rozrůstajícími se křovinami, se vzrostlými kopřivami, úpornými maliníky i náletovými dřevinami. Určitě jej oceníte všude tam, kde byste se sekačkou nic nezmohli.

Chci si půjčit

[top]

vibracnideskaNa co vlastně můžeme použít vibrační desku?

V běžné praxi se jedná zejména o zhutňování zemin, zhutňování živičných povrchů a zhutňování při pokládce zámkové dlažby. Každý z těchto materiálů má svá specifika, která se dále pokusíme ve stručnosti nastínit dále…

Chci si půjčit

 

[top]

půdní vrtákPůdní vrták

Pokud chcete postavit plot, ohradu, základy pro zahradní domek či pergolu nebo třeba vysázet větší množství stromků, můžete si velmi usnadnit práci použitím půdního vrtáku. Není problém zkrátit dobu hloubení děr až o 80% a ušetřit si tak i spoustu zbytečného úsilí.

Prozatím půjčujeme pouze vrták průměru 100mm.

Chci si půjčit

[top]

štípač0002Štípač dřeva

Pokud jste ještě nezačali připravovat zásoby palivového dřeva, je nejvyšší čas. Půjčením štípačky je nejefektivnější cesta, jak na to.
V současné době už není třeba, abyste se obírali o čas štípáním dřeva sekyrou a kalačem a zbytečně si namáhali záda. Bylo by absurdní doplácet na to, že topíte v krbových kamnech, čímž se chováte ekonomicky a ekologicky. Řešením je pro vás hydraulická štípačka. S ní zvládnete přípravu zásob dřeva na zimu rychle a bezpečně.

Chci si půjčit

[top]

zahradni-valecVálec

Válcování nepatří mezi velmi nutné úkony. Ne každý trávník je potřeba válet jako např. golfové hřiště, fotbalové hřiště atd. Válením se upravuje rovnost povrchu, po zimě se utužuje promrzlá půda a zpevňují se sypké půdy. Válením se také zvyšuje kapilární vzlínavost kyprých půd, takže se vláha dostává lépe ke kořínkům.
Válcování je také velmi důležité při zakládání trávníků, kdy se zhutňuje nakypřená půda před setím.

Chci si půjčit

[top]

listi-3Vysavač listí

Před tím, než se vydáte k nám do půjčovny, byste však měli vědět, že existují nejen vysavače listí, ale také fukary. Ty listí nafoukají přesně tam, kam jej nasměrujete, ale nedokážou jej vysát. Oceníte je ale na těžko dostupných místech, třeba na skalkách nebo v koutech zahrady, kam se špatně dostanete třeba kvůli stromům nebo keřům. Odtud snadno listí vyfoukáte na místo, kde jej pak naložíte a odvezete nebo pohodlně vysajete vysavačem na listí. Většina z nich lze přestavit na vysavače listí. Například motorový foukač listí od Americké společnosti McCulloch, který v sobě kombinuje vysoký výkon při foukání s pohodlným ovládáním stroje. Jednoduše lze přestavět i na vysavač listí nebo nečistot s mulčovací funkcí 10:1

Chci si půjči

[top]

štěpkyŠtěpkvovač

Drtič zahradního odpadu STIGA Bio Silent je tichý drtič s indukčním motorem o výkonu 2000 W zvládne větve do průměru 40 mm. Pracuje na principu drcení odpadu stlačeného mezi pomaluběžné ozubené kolo a přítlačnou desku. Vzdálenost přítlačné desky od zubů lze snadno regulovat za provozu stroje. Drcený materiál si stroj sám podává. Stroj má funkci zpětného chodu pro uvolnění pracovní komory.

 

Chci si půjči